Badanie piersi przez dotyk

Tę część badania należy przeprowadzić w pozycji leżącej, ponieważ wtedy piersi się rozluźniają i jest o wiele łatwiej wyczuć wszelkie guzy. Aby zwiększyć wrażliwość palców na dotyk, dobrze jest posmarować je oliwą. Jeśli już leżysz, zegnij teraz rękę w łokciu i podłóż ją pod głowę. Drugą rękę połóż na piersi. Dotykaj jej raczej opuszkami palców niż samymi czubkami. Zacznij od boku i ruchem okrężnym, delikatnie naciskając, zbadaj pierś, klatkę piersiową i okolice pod pachą. Powtórz tę czynność po drugiej stronie. W czasie tego badania sprawdzasz, czy nie wyczujesz jakiegoś guzka lub zgrubienia. To wydaje się na początku dosyć proste, ale w rzeczywistości wcale takie nie jest.

Badanie dotykiem przypomina szukanie kamyczka w torbie z galaretą. Kiedy go już masz pod palcami i naciskasz, odsuwa się i trudno go chwycić. Czasami, aby czuć lepiej, można się posłużyć obiema rękami. Jest to o tyle ważne, że większość kobiet ma pewne naturalne nierówności i wybrzuszenia. Łatwo więc gruczoły, żebra czy mięśnie leżące głębiej pomylić z guzkami świadczącymi o chorobie. Badanie jest trudne, ale po pewnym czasie nauczysz się odróżniać naturalne zgrubienia od tych niepożądanych.

Jeśli zauważysz jakieś zgrubienia, guzy, czerwone plamy, wypukłości czy dziwną ciecz wydobywającą się z brodawek albo że brodawka zawsze normalnie wystająca nagle zostanie wessana do środka (lub na odwrót, wciągnięta brodawka nagle stanie się stercząca), nie wpadaj w panikę! Pamiętaj, że rak piersi w młodym wieku jest niezwykle rzadki. Niemniej istnieją inne, nie związane z nowotworem choroby, które mogą przytrafić się młodziutkim dziewczynom, Jeśli więc zauważysz jakiekolwiek zmiany i będą się one utrzymywać dłużej niż dwa tygodnie, koniecznie poradź się lekarza.

Leave a Reply