Badanie wzrokowe piersi

Stań przed dobrze oświetlonym lustrem, opuść ręce i uważnie przypatrz się swoim piersiom, najpierw z przodu, potem z obu stron. Zwróć uwagę, czy nie ma jakichś wypukłości, wklęsłości, dołków, guzów, zaczerwienień, ciemnych punktów, obrzmień czy placków szorstkiej, łuszczącej się skóry. Obejrzyj zarówno skórę całej piersi, jak brodawki i otoczkę. Jeśli cokolwiek zauważysz, obserwuj to przez kilka tygodni, a jeśli przez ten czas nie zniknie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. W twoim wieku, nawet jeśli spostrzeżesz coś dziwnego na swoich piersiach, prawdopodobnie nie będzie to oznaką raka. Warto jednak zwrócić na to uwagę, bo może być sygnałem jakiejś innej dolegliwości, która wymaga leczenia. Następnie połóż ręce na biodrach i mocno je naciśnij, by napiąć mięśnie klatki piersiowej. Sprawdź teraz, czy naprężają się w tym samym stopniu wszędzie i czy nie pojawiają się gdzieś na piersiach wybrzuszenia lub dołki. Czasami zdarza się, że guza nie można wykryć przy rozluźnionych mięśniach i jeśli jest, można go zobaczyć dopiero po napięciu mięśni. Trzymając ciągle ręce na biodrach, obróć się w prawo i w lewo i sprawdź, czy również po bokach wszystko jest w porządku.

Teraz podnieś ręce na wysokość klatki piersiowej, naciśnij dłonią na dłoń i sprawdź, czy mięśnie napinają się równomiernie i czy po obu stronach piersi nie ma żadnych wypukłości. Jeśli masz duży lub obwisły biust, podnieś każdą pierś do góry i zobacz, czy także pod nią nie ma niczego niepokojącego.

Aby uzyskać czwartą pozycję, w której zbadasz, czy nie ma na twoich piersiach jakichkolwiek wybrzuszeń lub wklęsłości, unieś ręce, zegnij je w łokciach i załóż za głowę. Obejrzyj się także z obu boków.

Na zakończenie tego etapu ściśnij lekko każdą brodawkę, aby sprawdzić, czy nie wydobywa się z niej ciecz. Obecność takiego płynu niekoniecznie musi być sygnałem, że coś jest z tobą nie w porządku. Jeśli natomiast jest go bardzo dużo, jest ciemny lub zauważasz ślady ropy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Leave a Reply