Błona dziewicza

Ujście pochwy może być częściowo zasłonięte cienkim płatem skóry zwanym błoną dziewiczą. U każdej kobiety wygląda ona inaczej. Może to być albo pierścień ze skóry, wokół krawędzi ujścia pochwy, może przykrywać ujście pochwy całkowicie lub częściowo, może mieć jedną lub więcej dziurek. Rysunek 18 ilustruje różne przykłady błony dziewiczej.

U młodych dziewcząt nie jest dostrzegalna. Staje się grubsza i sztywniejsza dopiero podczas dojrzewania. Jednak nie zawsze da się ją zauważyć. Niektóre kobiety rodzą się bez niej, u innych jest tak mała, że nie sposób jej zobaczyć. Sporadycznie może ulec uszkodzeniu, na przykład podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń gimnastycznych lub w trakcie jazdy konnej.

Mimo iż wydaje się to dziwne, niektórzy ludzie przywiązywali do tego małego i cienkiego kawałka skóry ogromną wagę. Wyobrażali sobie, że błona dziewicza u wszystkich kobiet wygląda tak samo, to znaczy, że jest to kawałek skóry z licznymi dziurkami, rozciągający się w poprzek ujścia pochwy. Myśleli także, że jedynym powodem nieposiadania błony dziewiczej może być rozerwanie jej przez prącie podczas stosunku. Dziś wiemy, że nie jest to prawda, że posiadanie lub nieposiadanie błony dziewiczej, jej rozerwanie lub niero- zerwanie nie muszą mieć związku z odbytym stosunkiem seksualnym (zdarza się, że niektóre kobiety mo- gą odbywać stosunki bez rozerwania lub rozciągnięcia błony).

W dawnych czasach uważano, że jeśli kobieta nie miała nie rozerwanej i nie rozciągniętej błony dziewiczej w poprzek ujścia pochwy, znaczyło, że nie była już dziewicą (dziewica to kobieta, która nie miała jeszcze stosunku płciowego). Przywiązywano także dużą wagę do dziewictwa dziewczyny przed ślubem. Oczywiście dzisiaj również wiele osób ma podobny stosunek do tej sprawy, ale dawniej dziewczyna, która wychodząc za mąż nie była dziewicą, narażała się na poważne kłopoty. W niektórych krajach groziło to nawet śmiercią. W innych badano dziewczęta, czy mają błonę dziewiczą, i jeśli nie miały, nie mogło dojść do ślubu. Gdzie indziej po nocy poślubnej panna młoda musiała, na dowód swojego dziewictwa, wywiesić w oknie prześcieradło. Ponieważ noc poślubna była pierwszą okazją do odbycia stosunku seksualnego i ponieważ sądzono, że błona dziewicza może pęknąć i krwawić tylko podczas stosunku, prześcieradła musiały być zakrwawione jako dowód, że panna młoda była dziewicą.

Leave a Reply