Ciąża pozamaciczna

Zanim zajmiemy się losami zarodków szczęśliwie zagnieżdżonych w normalny sposób w macicy, chciałbym zrobić dygresję o tych znacznie mniej szczęśliwych, ulokowanych w najdziwniejszych miejscach, o ciążach ektopicznych. Zdarzają się one w jajowodach (najczęściej), u dołu w obrębie szyjki macicy (bardzo rzadko), na powierzchni samego jajnika lub nawet w obrębie jamy brzusznej, przyczepione po prostu do jakiegoś narządu, jak np. jelito grube.

Nie ma się co dziwić, że prawie wszystkie te ciąże przebiegają niepomyślnie i co roku ginie w ich następstwie w Wielkiej Brytanii około 25 kobiet. Mogą być one niezwykle trudne do wykrycia i to bardzo komplikuje sprawę. (Elliot E. Philipp, ginekolog, twierdzi, że nie ma zmiany, której rozpoznanie byłoby równie często błędne i która równie często byłaby nie zauważona, jak ciąża pozamaciczna). Według pisma The Lancet, przeciętny lekarz może się z nią spotkać około 5 do 6 razy w ciągu catego swego życia, gdyż zdarza się średnio jedna na 300 normalnych (nieco częściej u Murzynek i starszych matek). Czasami może dojść do powtórnej implantacji, kiedy ciąża jajowodowa pęka, a zarodek zagnieżdża się gdzie indziej.

Bardzo silne bóle są dla większości kobiet zwiastunem, że coś jest nie w porządku i prawie każdą kobietę można uratować przez łaparotomię (otwarcie jamy brzusznej), ujawniającą chirurgowi przyczynę dolegliwości i rozmiary uszkodzenia. U bardzo niewielu z tych kobiet chirurg stwierdzi nie zarodek 6-tygodniowy (w tym okresie występują zaburzenia w następstwie ciąży jajowodowej), a dobrze rozwinięty i zdolny do życia płód. W podobny sposób przyszło na świat dziecko o wadze prawie 2 kg w Chesterfield w r. 1965. Operację wykonano w dwa tygodnie po pojawieniu się bólów, przedtem przez 7 i pół miesiąca nie miała dolegliwości. W tym samym roku w Indiach podczas otwarcia jamy brzusznej stwierdzono, że dziecko wagi 1,8 kg leży swobodnie w obrębie jamy otrzewnej, a więc płód może niekiedy osiągnąć normalną wagę poza macicą. W obu tych przypadkach matki i dzieci nie ucierpiały na zdrowiu po niecodziennych porodach i jeszcze dziwniejszych ciążach. Ale nieprawidłowa lokalizacja ciąży w obrębie ciała człowieka jest niczym w porównaniu do niektórych błędów samej ciąży: pewnemu trzymiesięcznemu chłopcu w Hong Kongu usunięto z jamy brzusznej 3 płody, kiedy matka zauważyła z niepokojem powiększanie się brzucha dziecka. Jeden z nich miał 5 cm długości i był prawidłowo ukształtowany.

Leave a Reply