Dezodoranty i antyperspiratory

Jeśli cię niepokoi nadmierna potliwość pod pachami, to możesz używać dezodorantów. Na rynku dostępnych jest wiele typów dezodorantów: w aerozolu, kremie, płynach i sztyftach. Niektóre są zapachowe, inne nie. Niektóre są reklamowane jako męskie, inne jako damskie, ale wszystkie mają jedno przeznaczenie. Dezodoranty neutralizują przykrą woń i nadają waszemu ciału przyjemniejszy zapach. Antyperspiratory zawierają także substancje wysuszające pot. Najwydajniejsze dezodoranty zawierają uwodniony chlorek aluminium. Niektórzy twierdzą, że ta substancja może przeniknąć przez skórę i dostać się do krwi, co bywa szkodliwe. Są i tacy, którzy nie zgadzają się z tą opinią. Sama musisz zdecydować, czy chcesz ich używać czy nie.

Na cokolwiek się zdecydujecie, pamiętajcie o wcześniejszym zapoznaniu się z nalepką. Niektóre lepiej stosować wieczorem, niż tuż po przebudzeniu się. Możecie też się dowiedzieć, że lepiej nie stosować ich zaraz po gorącej kąpieli, bo jeśli będziecie zbyt rozgrzani, pot może zmyć dezodorant. Przed użyciem lepiej jest więc trochę ochłonąć.

Kiedy rozmawiamy o zapachach wydzielanych przez nasze ciało i o dezodorantach, nie możemy nie wspomnieć o sromie i o specjalnych dezodorantach do pochwy. W sromie też znajdują się gruczoły potowe, które podczas dojrzewania stają się aktywniejsze. Są tam również gruczoły łojowe, które uaktywniają się w tym okresie. Z tego powodu okolice sromu stają się wilgotniejsze i wydzielają specyficzny zapach, nieznany w dzieciństwie.

Obecnie można kupić specjalne dezodoranty do sromu, jednak nie polecamy ich, gdyż mogą działać drażniąco. Poza tym, jeśli się nie ma żadnej infekcji, pochwa nie powinna wydzielać przykrej woni. Codzienne mycie wodą z mydłem oraz świeża bawełniana bielizna zapobiegają nieprzyjemnym zapachom. Jeśli jednak z pochwy wydobywa się wydzielina o niemiłym zapachu lub jeśli srom brzydko pachnie, może to być sygnał infekcji i zamiast używać dezodorantów, lepiej udać się do lekarza. (Więcej informacji na ten temat znajdziecie w rozdziale 10).

Leave a Reply