Etapy rozwoju piersi

Nikt nie potrafi precyzyjnie określić, kiedy piersi u dziewcząt zaczynają się rozwijać. Czasami następuje to w ósmym roku życia, a czasami dopiero po skończeniu szesnastu lat lub nawet później. Najczęściej jednak ten początek wypada między dziewiątym a czternastym rokiem życia. U ciebie może się zacząć jeszcze w innym terminie i jeśli tak jest, nie oznacza to żadnych nieprawidłowości. Każdy organizm ma swój własny rytm. Twój także.

Lekarze wyodrębnili pięć etapów rozwoju piersi. Po obejrzeniu rysunku 11 łatwo będziesz mogła określić, na jakim etapie aktualnie się znajdujesz. Pierwszy etap to okres dzieciństwa. Piersi są płaskie, jedyną widoczną część stanowi brodawka sutka.

W drugim etapie przewody mleczne i tkanka tłuszczowa zaczynają tworzyć poniżej brodawki zaokrąglenie, które sprawia, że piersi stają się bardziej wypukłe niż w pierwszym etapie. Brodawki i otoczka zaczynają się powiększać i ciemnieją.

W etapie trzecim piersi są jeszcze pełniejsze, krąg- lejsze i coraz bardziej odstające, brodawki coraz większe, a otoczka szersza i jeszcze ciemniejsza. W tym stadium biust ma zazwyczaj kształt stożka.

Następny etap nie dotyczy wszystkich dziewcząt. Te jednak, które go przechodzą, mogą zauważyć, że brodawka wraz z otoczką tworzy teraz osobne wybrzuszenie i wyraźniej odstaje od reszty piersi.

Piąty etap pokazuje piersi w pełni już ukształtowane: pełne i okrągłe. Należy tu podkreślić, że niektóre dziewczęta przechodzą bezpośrednio z fazy trzeciej do piątej, z pominięciem czwartej. Trzeci, czwarty i piąty etap rozwoju piersi przedstawia osobno rysunek 12, by łatwiej wam było uchwycić różnice między tymi stadiami.

Leave a Reply