Gwałtoumy wzrost – kontynuacja

Chłopcy również przechodzą okres intensywnego wzrostu, ale zazwyczaj jest on spóźniony o kilka lat w stosunku do ich rówieśnic. To właśnie dlatego dziewczynki mając jedenaście-dwanaście lat są często wyższe od chłopców w tym samym wieku. Ale po kilku latach, gdy chłopcy wchodzą w okres dojrzewania, szybko przerastają swoje rówieśnice. Oczywiście przez jakiś czas niektóre nastolatki mogą być wyższe od większości chłopców. Jednakże często dziewczynka, która mając jedenaście-dwanaście lat jest znacznie wyższa od swojego rówieśnika, zanim osiągnie wiek trzy- nastu-cztemastu lat, spostrzega, że jej kolega zaczyna ją przerastać.

W okresie dojrzewania, gdy rośniesz, twoje kości oczywiście także się wydłużają, ale nie cały układ kostny rośnie w tym samym czasie. Zwykle nogi i ręce rosną szybciej niż kręgosłup, dlatego zauważasz, że są one nieproporcjonalne, to znaczy dłuższe w stosunku do tułowia niż były w dzieciństwie lub będą, gdy dorośniesz.

Kości stóp również szybciej rosną niż inne kości. Twoje stopy osiągną więc dorosły rozmiar, zanim ty dojdziesz do swojego dojrzałego wzrostu. To bardzo martwiło niektóre dziewczyny, z którymi rozmawiałyśmy. Jedna z nich opowiada:

W wieku jedenastu lat miałam nieco więcej niż ISO centymetrów, ale nosiłam już buty numer 8. Myślałam wtedy: JO nie! jeśli moje stopy nie przestaną rosnąć, za chwilę będą chyba gigantyczne!” Teraz mam szesnaście lat, 160 centymetrów wzrostu, a moje stopy nie są ani trochę większe, ciągle noszę ósemkę. Usłyszawszy tę wypowiedź, inna dziewczyna oświadczyła:

Cieszę się że to słyszę. Noszę buty numer 8 i pół, a mam dopiero dwanaście lat i 160 centymetrów wzrostu. Ciągle mi wszyscy dokuczają z powodu moich wielkich stóp. Kiedy ostatnio kupowałam tenisówki, sprzedawca zażartował, że jeśli nie przestaną mi rosnąć nogi, to będę nosić pudełka po butach. Udawałam, że doceniam dowcip, ale wcale nie było mi do śmiechu. Co będzie, jeśli naprawdę będą rosły i rosły?

Leave a Reply