Gwałtoumy wzrost

Możecie przeczytać naszą książkę z rodzicami, przyjaciółmi albo sami. Możecie ją czytać od początku do końca albo wybierać poszczególne, bardziej interesujące was rozdziały. Jakkolwiek jednak będziecie ją czytać, mam nadzieję, że będzie to dla was przyjemna lektura i że nauczycie się przy niej tak wiele, jak ja pisząc ją.

Jeśli twoje dżinsy, które kupiłaś ledwie kilka miesięcy temu, sięgają już tylko do kostek, a nowiuteńkie buty nagle okazują się za małe, to prawdopodobnie zaczął się twój okres dojrzewania. W praktyce oznacza to, że twoje ciało zaczyna rosnąć i dojrzewać szybciej niż dotąd.

Gwałtowny wzrost w początkowej fazie okresu dojrzewania można określić jako „eksplozja zmian”. Występuje on w różnym wieku i w różnym natężeniu, u każdej dziewczynki inaczej. Najczęściej zaczyna się przed pojawieniem się pierwszych śladów owłosienia łonowego i zanim zacznie się rozwijać biust. Od drugiego roku życia aż do początku okresu dojrzewania przeciętna dziewczynka rośnie około 5 centymetrów w ciągu roku. Gdy zacznie się rozwijać, może rosnąć dwa razy szybciej niż dotąd, czyli około 10 centymetrów w ciągu roku. Mówiąc tu o przeciętnej dziewczynce, nie mamy oczywiście na myśli wszystkich, a to znaczy, że ty możesz rosnąć szybciej lub wolniej niż ona. Ten gwałtowny wzrost trwa na ogół niecały rok, potem znów przebiega spokojniej. Zanim pojawi się twoja pierwsza miesiączka, wróci on do normy w przybliżeniu od 2,5 do 5 centymetrów w ciągu roku. Większość dziewcząt osiąga swój dojrzały wzrost w ciągu roku do trzech lat od pojawienia się pierwszej menstruacji.

Leave a Reply