Jak może ci pomóc dermatolog?

Stosowanie tych środków nie zawsze zapobiega pryszczom. Od czasu do czasu lekkie przypadki trądziku mogą być leczone płynami lub kremami dostępnymi w aptekach bez recepty. Jeśli mimo wszystko wypryski nie ustąpią, trzeba się udać do dermatologa.

Bardzo często rodzice mówią:,,Nie przesadzaj, wcale nie jest tak źle” lub „Zostaw, wyrośniesz z tego”. Lecz jeśli im wytłumaczysz, że problemy z cerą są dla ciebie bardzo ważne, to na pewno zrozumieją.

Jak może ci pomóc dermatolog? W różny sposób. Jeśli chcesz się pozbyć wągrów, lekarz może użyć specjalnego przyrządu do ich usuwania. Urządzeniem tym naciska się skórę, powodując wyciśnięcie wągra z poru i odblokowanie kanalika łojowego. Po zabiegu skóra może być przez chwilę czerwona, ale na pewno nie będzie znaków czy blizn, które mogą wystąpić po wyciskaniu wągrów palcami. Również pryszczy nie powinno się wyciskać palcami, gdyż to może pozostawić dzioby i blizny. Wspomnianego przyrządu nie można natomiast używać do usuwania pryszczy, gdyż mogłoby to bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Dermatolog może też przepisać lekarstwa skuteczniejsze niż te środki, które nabywa się bez recepty. Na przykład w niektórych przypadkach lekarz może przepisać tetracyclinę – antybiotyk, który zabija bakterie, powstające w zapchanych porach i wywołujące trądzik. Środek ten zmniejsza również ilość wydzielanego łoju. Niekiedy to lekarstwo działa wspaniale i całkowicie leczy trądzik. Jednakże stosować go można tylko pod kontrolą lekarza, gdyż ubocznymi skutkami mogą być bóle żołądkowe albo zwiększona wrażliwość na poparzenia słoneczne. Oczywiście nie są to zbyt groźne dolegliwości, co nie znaczy jednak, że można stosować te leki bez uzgodnienia z lekarzem. Może on także przepisać inną kurację, a zatem jeśli masz poważne problemy ze skórą, nie zwlekaj z udaniem się do dermatologa.

Leave a Reply