Kalendarz ciąży – dalszy opis

Serce przetłacza dziennie około 300 1 (choć całkowita ilość krwi wynosi zaledwie ok. ćwierć litra). Wzrost płodu zatrzymuje się zwykle na krótko przed porodem, ale w tym czasie waga osobnika jest 5 000 000 000 razy większa niż zapłodnionego jaja. Od tej chwili do 20. roku życia waga wzrośnie tylko o 20 razy. Średni przyrost wagi matki wynosi obecnie 12,5 kg (ale może być także równy zeru lub dochodzić do 30 kg). Piersi ważą o 450 g więcej. Powierzchnia ciała matki zwiększyła się o 0,2 m2. Macica ma teraz 35 cm długości, osiągając najwyższy punkt na 2 tygodnie przed porodem, waży ponad 1 kg, czyli około 20 razy więcej niż normalnie. Łożysko waży niespełna 680 g tuż przed porodem i ma średnicę 18-23 cm. Długość gtowowo-pośladkowa dziecka wynosi 33 cm, głowa-pięty 50 cm. Głowa stanowi obecnie ‚/i długości ciała. W 38. tygodniu waga bywa bardzo różna, wśród białych średnio wynosi 3,3 kg.

Zagadki ciąży. W przedstawionym rozwoju kryje się szereg zagadek. Dotyczą one po pierwsze zdolności tolerancji tak eksplozywnego wzrostu w obrębie jednej części ciała matki, bez spowodowania większego niebezpieczeństwa dla całego organizmu. Drugą jest zdolność wytworzenia i tolerowania „obcego” ciała – zagadka immunologiczna o niezwykłych rozmiarach. Trzecią, którą zajmą się na początku, jest przyrost wagi ciała matki: przybiera ona na wadze więcej, niż można bez trudności wytłumaczyć.

Najłatwiej wziąć jako przykład średnią kobietę ze średnim przyrostem wagi i pozostawić na boku krańcowe przypadki (braki przyrostu i przyrost o prawie 30 kg). Przeciętna kobieta nie odchudzająca się w czasie ciąży przybiera 12,5 kg. Rodzi ona dziecko wagi 3,3 kg, łożysko wagi 650 g, płynu owodni 800 g. Waga macicy zwiększyła się o ponad 900 g, piersi o 400 g. Ma w tym czasie o 1 250 ml więcej krwi i o 1 200 ml więcej wody pozakomórkowej. Wszystko to razem nie przekracza 8,5 kg, a więc pozostaje ponad 4 kg ,,nie rozliczonego’1 ciężaru. Ten dodatkowy ciężar musi się gdzieś podziewać albo w postaci tłuszczu, albo w matczynych zapasach innego rodzaju, ale trudno je zmierzyć, choć ważą więcej niż dziecko, które jest ich powodem. Otyłość wielu kobiet w ciąży znika w znacznej mierze bardzo prędko po porodzie, ale nie wiadomo, czy jest to utrata tłuszczu, dodatkowej ilości krwi w obrębie skóry, czy nadmiaru wody. Sprawa przyrostu wagi nie jest wcale jasna.

Leave a Reply