Kalendarz ciąży

Na przykład, pomiędzy 4. a 5. tygodniem na pierwotnych ścianach gardzieli u ludzkiego zarodka pojawia się szereg bruzd (zwanych kieszonkami skrzelowymi). Gdyby to był zarodek ryby, wyrosłyby z nich skrzela, u człowieka skrzela się nie tworzą (stąd i stwierdzenie, że człowiek nie przechodzi przez stadium ryby), a wytwarzają się inne narządy. Pierwsza staje się częścią jamy ucha środkowego, druga podstawą miy- dałka podniebiennego, trzecia gruczołem przytarczycznym i częścią grasicy, czwarta górnym gruczołem przytarczycznym, a piąta niezupełnie wytłumaczonym narządem szczątkowym, w każdym razie na pewno nie skrzelem.

Podobnie chociaż embrion ludzki ma krótki kikut ogonowy, odpowiadający dokładnie krótkim kikutom, z których powstają ogony u wielu innych gatunków, u człowieka powstaje z niego tylko kość ogonowa. Żaden nowy zarodek ludzki nie odbywa podróży rozwojowej, naśladującej drzewo genealogiczne zwierząt, po prostu wykorzystuje sposób różnicowania komórkowego, który w przeszłości prowadził ku wszystkim gałęziom tego drzewa.

Kalendarz ciąży. Tyle informacji ogólnych, a teraz zajmiemy się kalendarzem. Zwyczaj przedstawiania ciąży jako okresu trwającego 280 dni lub około 10 miesięcy księżycowych związany jest z założeniem (niesłusznym – przyp. tłum.), że ciąża rozpoczyna się w pierwszym dniu ostatniej miesiączki. Niniejszy kalendarz zakłada początek ciąży o 2 tygodnie później, w dniu zapłodnienia, przyjmuje on również dla ułatwienia za dzień zapłodnienia 1 styczeń. Początek ostatniej miesiączki miał więc miejsce około dwu tygodni wcześniej, czyli 17 grudnia.

Leave a Reply