Kastracja

Chłopiec może osiągnąć bardzo wysoki wzrost, ale zależy to od tego, kiedy wykonano kastrację. Skóra jest zawsze blada. Pomimo wyżej opisanych zmian i braku hormonu testosteronu produkowanego przez jądra spotyka się opinię, że niektórzy wcześni kastraci mogą mieć wzwody, a nawet stosunki płciowe. Są to chyba wyjątki, gdyż kastracja przed okresem dojrzewania prawie zawsze likwiduje wszystkie formy aktywności płciowej.

Inaczej przedstawia się sprawa z dorosłymi, którzy przeszli już mutację, posiadają kształty mężczyzny, znają pożądanie płciowe, u których członek, jeśli nie został usunięty, posiada normalne wymiary. Wielu spośród nich zachowuje normalne pragnienie i potencję przez dziesiątki lat po operacji, mimo całkowitego braku jąder i nasienia i zaniku dodatkowych części płciowych, jak gruczoł krokowy i pęcherzyki nasienne. Ich aktywność płciowa może być zadowalająca i możliwa jest nawet pewna forma wytrysku. Niektórzy z nich, zapewne pod wpływem przekonania, że kastracja nieuchronnie sprowadza impotencję, stwierdzają u siebie zanikanie za- ’.ówno pożądania, jak i wydolności. Kastracja może ze zrozumiałych względów stać się urazem psychicznym powodującym różne następstwa, jednak bezpośrednie jej fizyczne następstwa są niewielkie – pomijając oczywiście wyłączenie zdolności płodzenia.

Chińczycy, a także różne inne grupy wschodnie, nie dawały na ogół swym eunuchom żadnych szans potencji płciowej. Operacje polegały zwyczajowo na całkowitym usunięciu narządów płciowych za pomocą jednego wprawnego cięcia nożem kształtu sierpa. Cewkę moczową, czyli przewód wyprowadzający mocz z pęcherza, tamponowano, ranę bandażowano, a po 3 dniach usuwano tampon. Ofiara w międzyczasie musiała pościć. Miastu Ho-chien-fu przypadał zaszczyt dostarczania większości eunuchów dla dworu cesarskiego, a praktyki te przetrwały do czasów nowożytnych. Jeszcze w bieżącym stuleciu do lekarza europejskiego w Hong Kongu zgłosił się „gniewny chiński dżentelmen z północy”. Okazało się, że nie posiadał on zewnętrznych narządów płciowych, a w dużej masie zbtiznowaceń zaledwie z trudnością można było odnaleźć cewkę moczową. Według słów pacjenta operacji dokonano, gdy miał 12 lat, a pochodził ,,z okolic Tientsinu”.

Leave a Reply