Kobieta po porodzie

Krew, której objętość w czasie ciąży wzrosła o 30-40/«, czyli o 1,5-2 litrów, powraca w ciągu tygodnia do normy. Niezwykłą aktywność przejawia układ moczowy, który w ciągu pierwszych 24 godzin wydala 2-2,5 litrów moczu, czasem jednak wydolność jego jest upośledzona, a mocz zostaje zatrzymany w pęcherzu. Wymaga to częstego zakładania cewnika ze względu na duże ilości wytwarzanego po porodzie moczu. Tętno i temperatura ulegają nieznacznym zmianom, temperatura nieco się podwyższa, a puls staje się wolniejszy, zbyt duża podwyżka temperatury lub tętna są objawami gorączki. (Dawniej uważano, że istnieje „gorączka mleczna”, czyli zależna od produkcji mleka, obecnie sądzi się, że nie odpowiada to rzeczywistości, a w przeszłości był to pierwszy objaw rozpoczynającej się gorączki połogowej.) Bakterie wnikają zawsze w obręb macicy w ciągu 48-72 godzin po porodzie (jeśli akcja porodowa trwała długo, to jeszcze szybciej), ale zazwyczaj zostają one wypłukane przez krew wydalaną z obkurczającej się macicy.

Po porodzie waga matki oczywiście spada wskutek pozbycia się dziecka, łożyska i płynu, przeciętna utrata wagi wynosi około 6 kg, w ciągu paru najbliższych tygodni traci dodatkowo około 2 kg (te średnie mają niewielką wartość, ponieważ kobieta może przybrać na wadze od 0 do 30 kg w czasie normalnej ciąży, stąd też może mieć więcej lub mniej do stracenia). Ze zwiększoną aktywnością układu moczowego wiąże się zmniejszona aktywność jelita grubego, a wypróżnienie opóźnia się często o kilka dni. Pomimo obfitego wydalania moczu młoda matka jest zazwyczaj odwodniona i musi dużo pić. Matki czują się na ogół dobrze w czasie połogu, jeśli nie występują komplikacje.

(Autor starał się unikać w tym rozdziale fachowej terminologii lekarskiej. Język lekarzy choć być może precyzyjny i wygodny nie jest jednak ani łatwo zrozumiały dla laika, ani zbyt piękny.)

Leave a Reply