Kontrola urodzeń – kontynuacja

Zielarze całego świata wybierali na chybił trafił różne rośliny. Na liście figurują: rozmaryn, fasola, krwawnik, szparagi, mitra, bluszcz, majeranek, topola (używane w Europie), oset (w Północnej Ameryce), zielony kokos (oczywiście, na wyspach Pacyfiku) oraz ananas (na Malajach). Według B. E, Fincha i Hugha Greena Contraception Through the Ages (Zapobieganie ciąży na przestrzeni wieków) trudno zrozumieć, dlaczego w ciągu tych wieków eksperymentów i prób nie wynaleziono naturalnego środka zapobiegawczego. Najbliżsi powodzenia byli Indianie amerykańscy, stosując roślinę Liihospermum iuderale (której czynny składnik chemiczny nie został jeszcze wyjaśniony).

Wierzenia ludowe roją się od pomysłów. Pliniusz Starszy (I wiek n.e.), podaje zalecenia polegające na poćwiartowaniu pająka, zmieszaniu części ze skórą jelenia, co razem należy założyć kobiecie do pochwy przed wschodem słońca. Podobne recepty wzbudzały tym większe zaufanie, im bardziej były skomplikowane. W Rosji zbierano wydzielinę miesiączkujących kobiet, gotowano ją i nasłuchiwano głosu płaczących dzieci, co miało wskazywać na bezpłodność. We współczesnym Egipcie kobiety stosowały sposoby mniej ponure, ale wymagające więcej odwagi: kładły się pomiędzy szynami kolejowymi na plecach, aby wyleczyć bezpłodność, na brzuchu, aby zapobiec ciąży. Czynnikiem leczniczymi miał być przejeżdżający pociąg.

Już od stuleci plemniki napotykają na różne przeszkody. Zakładano do pochwy gąbki nasycone miodem lub winem. Ae- cjusz z Amidy polecał pół owocu granatu. W XIII w. Arabowie zalecali używanie prawego jądra wilka owiniętego w wełnę nasyconą oliwą, ponieważ z jednej strony zatrzymuje ono plemniki, a z drugiej zmniejsza kobiece pożądanie. Podobne sposoby uważano za skuteczne w czasie stosunku. Chińczycy w r. 1100 p.n.e. polecali dziewczynie „Kong Fou”, tzn. że we właściwym momencie powinna ona zrobić głęboki wdech – i pomyśleć o czymś innym. Soranus uważał, że kobieta powin no na wstrzymać oddech, potem prędko wstać, a następnie kucnąć i kichać. Avicenna sądził, że aby uniknąć ciąży, kobieta musi zaraz po ejakulacji skoczyć do tyłu 7 razy, kichając cały czas. Prezerwatywy mają również długą historię, choć używane były raczej ze strachu przed chorobami wenerycznymi niż z obawy przed ciążą. Rzymianie używali do tego celu pęcherzy zwierzęcych, ale prawdziwym ich wynalazcą był szesnasto- wieczny Włoch Gabriello Fallopio, którego nazwiskiem nazwane są jajowody (inaczej trąbki Fallopiusza). Była to osłona z płótna, zakładana tylko na koniec członka.

Leave a Reply