Kontrola urodzeń

Ludzkość ma od tysiącleci wyrobione zdanie na temat kontroli urodzeń, jednak w nowoczesnym znaczeniu problem ten nie ma nawet stu lat. Informacjami klinicznymi posługujemy się przez mniej niż połowę tego czasu, a zgoda Kościoła anglikańskiego na ograniczanie liczby dzieci datuje się zaledwie od 1930 r. Historia pigułki antykoncepcyjnej zaczęła się po 1950 r., ale popularyzacja tej metody nastąpiła dopiero około r. 1960, a więc, mimo że historycznie problem sięga początków medycyny światowej, prawie cały postęp w tej sprawie jest bardzo świeżej daty.

Odkryte przez Petriego i Kahuna papirusy egipskie w 1850 r. p.n.e. polecają zakładanie do pochwy nawozu krokodyla lub miodu jako pessarium, papirus Ebersa z 1550 r. p.n.e. radzi siadać przy palenisku w dymie z palącego się wosku zmieszanego z węglem drzewnym. Chińczycy radzili zapobiegać ciąży przez spożywanie minerałów zawierających rtęć lub ołów, Oba sposoby: używanie pigułek zawierających metale i zakładanie środków o różnorodnym działaniu (włączając działanie plemnikobójcze i obkurczające macicę) były stosowane przez tysiące lat. Każdy miał własne pomysły. Schwytaj wilka, zabij go, ugotuj jego członek i dodaj trochę włosów –

Cytat jest parafrazą wierszyka ludowego – przyp. tłum. pisał Albert Wielki (1193-1280) w swej Book oi Admirable Secrets (Księdze przedziwnych sekretów). Używaj pessariów wykonanych z kapusty, miąższu kolokwinty, skóry owocu granatu, woszczku z ucha, kału słonia i bielidła – radził Rhazes z Bagdadu w 882. (Tak dziwaczna bateria chemiczna nie mogła plemnikom z pewnością wyjść na dobre). AH Ibn Abbas w X stuleciu radził sól kamienną, nieco później Avicenna polecał ałun.

Leave a Reply