Kto ma dzieci?

Cofnijmy się do 1808 r. i do dr Stearnsa. Magiczne lekarstwo stosowano w celu przyspieszenia akcji porodowej, a także dla zapobiegania nadmiernemu krwawieniu po porodzie, często jednak nadużywano go, co w następstwie powodowało śmierć zamiast urodzin. Niejednokrotnie popełniano poważne pomyłki w dawkowaniu i dopiero po rozwinięciu się technologii chemicznej sporysz został dokładnie zbadany. Stopniowo wyizolowano zawarte w nim silnie działające alkaloidy – ergotoksynę (1906), ergotaminę (1918) i ergometrynę (1935). Pierwsza okazała się później mieszaniną, działanie drugiej było zbyt powolne, ale trzecia, ergometryna, nazywana w USA ergonowiną, jest potężnym środkiem w ręku położnika. Według profesora położnictwa i ginekologii z Oksfordu

J. Chassar Moira, który wykonał pierwsze podstawowe doświadczenia z ergometryną, lekarstwa to jest prawdopodobnie najlepszym i najprostszym środkiem dla opanowywania krwawienia po porodzie, a także skrócenia trzeciego okresu akcji porodowej. Starodawne czarne różki żyta znalazły wreszcie właściwe zastosowanie.

Kto ma dzieci? W Wielkiej Brytanii są takie dziewczęta, które zaczynają rodzić dzieci zanim staną się nastolatkami, a także kobiety, które kończą rodzić około pięćdziesiątki. Najwcześniejszym wiekiem jest zwykle 12 lat, w Londynie np. w 1963 r. dwoje dzieci zostało urodzonych przez matki dwunastoletnie. Dziewczęta trzynastoletnie miały w tym samym roku 4 dzieci, czternastoletnie 19, piętnastoletnie 93 i szesnastoletnie 196. Małżeństwo w Wielkiej Brytanii jest dopuszczalne dla dziewcząt po ukończeniu szesnastego roku życia, ale tylko 6°/o dzieci rodzi się dziewczętom, które nie ukończyły lat dwudziestu. 62% dzieci rodzi się kobietom należącym do grupy wieku 20 do 29 lat. W następnych dziesięciu latach rodzi się 29%, po czterdziestce tylko 3%. Jak widać, rozpiętość jest niewielka: w wieku lat 15 jest na to za wcześnie, w wieku 45 prawie zawsze za późno. Przyjmując średnią przeżycia kobiety na 70 lat, okres płodności jest krótszy niż połowa jej życia. Zwyczaje, tradycja i ograniczenie płodności wskutek chorób wpływają na dalsze zmniejszenie długości tego okresu. Kobiety wydają na świat ponad 4/s dzieci w ciągu piętnastu lat pomiędzy 20. a 35. rokiem życia.

Leave a Reply