Mechanizm działania pętli

Dla krajów zacofanych, które w pętlach widzą nareszcie środek dostępny nawet dla ich pustych kieszeni, ma wielkie znaczenie fakt, że zakładania można nauczyć człowieka nie posiadającego wykształcenia medycznego. Południowa Korea na przykład planuje założenie miliona sztuk, w latach 1965- -70. Różne inne kraje są tak samo zainteresowane, a Światowa Organizacja Zdrowia w połowie 1966 r. oceniała liczbę kobiet, u których zastosowano pętle, na 1 milion. Z początkiem r. 1967 Rada Populacyjna Azji Wschodniej przewidywała, że w samej tylko Azji do końca roku 3 miliony kobiet zostanie zaopatrzonych w środki śródmaciczne.

Nikt nie ma pewności, co do tego, jaki jest mechanizm działania pętli. W jakiś sposób obecność tego kształtu w macicy zapobiega spotkaniu jaja z plemnikiem, lub też uniemożliwia zagnieżdżenie się zawiązku komórek w macicy, albo – co nie jest tym samym – uniemożliwia przyjęcie go przez macicę. Czy w takim razie pętla powoduje bardzo wczesne poronienie (w pierwszym tygodniu), czy też jajo nie osiąga pełnej dojrzałości, koniecznej do zapłodnienia? Doktor Eleanor Mears, brytyjski ekspert planowania rodziny uważa, że jest to zagadnienie bardziej filozoficzne niż medyczne. W której chwili zaczyna się życie? Czy zarodek może zostać poroniony, zanim został zagnieżdżony?

Komisja robocza utworzona przez Grupę Doradczą w Sprawach Pici, Małżeństwa i Rodziny Brytyjskiej Rady Kościołów doszła do wniosku, że życie biologiczne staje się życiem ludzkim, kiedy zarodek zostaje zagnieżdżony i przytwierdzony do ciała matki. A więc, środki zapobiegawcze śródmaciczne niszczą tylko życie biologiczne i dlatego Grupa Doradcza nie widzi przeszkód w korzystaniu z nich. Czy pętle mogą mieć jeszcze większe powodzenie niż nadzwyczajny sukces tabletki? Kraje, jak Korea Południowa, na pewno nie mają zamiaru płacić co roku 5 milionów funtów za tabletki dla miliona kobiet, decydującym więc będzie niski koszt. Pewien lekarz chilijski przewiduje, że ze względu na występujące niekiedy komplikacje w pierwszym roku po założeniu pętli około 230 kobiet {na 100 000 zaopatrzonych w te środki) będzie wymagało leczenia szpitalnego z powodu stanów zapalnych w obrębie miednicy. Jeśli się nie założy pętli, to 5000 spośród tych 100 000 będzie wymagało leczenia szpitalnego z powodu poronień, zapobieganie jest więc nie tylko skuteczniejsze, ale i tańsze, i łatwiejsze niż leczenie.

Leave a Reply