Menstruacja

Pęcherzyk rośnie więc jako ciałko żółte, stając się niezbędnym dla utrzymania ciąży, wreszcie kiedy utworzy się łożysko, które samo produkuje hormony potrzebne w tym okresie (łącznie z progesteronem), ulega zwyrodnieniu. Dzieje się to w połowie ciąży, ale wtedy jajo, którym pęcherzyk tak pieczołowicie się opiekował, jest już płodem dość dużym.

Menstruacja. W społeczeństwach dzisiejszych, w których ciąża jest raczej niezwykłym wydarzeniem niż nieuniknionym prawem, większość pęcherzyków nie spełnia swojej roli, znacznie częściej ulegają one zwyrodnieniu po owych kilkunastu dniach i wyzwalają miesiączkę. Menstruacja jest niewątpliwie dziwnym zjawiskiem, niektórzy uważają ją za zagadkową, paradoksalną, niewytłumaczalną, niepotrzebną, a także rozrzutną i kłopotliwą.

Miesiączkowanie rozpoczyna się w wieku pokwitania, dla wielu dziewcząt pojawienie się krwawienia jest całkowicie niespodziewane. Niektóre ankiety wykazują, że około ‚/a kobiet w Wielkiej Brytanii nie została uświadomiona o pojawianiu się menstruacji i dowiadują się o cyklu miesiączkowym, dopiero kiedy po raz pierwszy stwierdzą u siebie krwawienie.

Miesiączka oznacza koniec, a nie początek cyklu, który rozpoczął się znacznie wcześniej, Wewnętrzna warstwa maci- cy nazywająca się endometnum jest początkowo bardzo cienka – około 1 mm. Później grubieje, a w jej obrębie poszerzają się i wydłużają gruczoły i naczynia krwionośne tak, że w czasie owulacji, zazwyczaj mniej więcej w 8 dni po zatrzymaniu się poprzedniego krwawienia, warstwa ta ma 3 mm grubości. U dziewcząt przed pierwszą menstruacją ten okres przygotowawczy jest zwykle nieco dłuższy.

Leave a Reply