Miesiączka (menstruacja)

Wewnętrzne ścianki macicy są wyścielone specjalną błoną. Co miesiąc, gdy jajo dojrzewa w jajniku, ta błona przygotowuje się na ewentualne przyjęcie zapłodnionego jaja. Grubieje i zapewnia nowe sposoby dostarczenia krwi, ponieważ jaju umiejscowionemu w macicy potrzeba będzie bardzo dużo świeżej krwi, bogatej w składniki odżywcze, umożliwiające wzrost jaja, a następnie rozwój dziecka. Te nowe naczynia krwionośne są otoczone gąbczastym nabłonkiem, koniecznym do rozwoju płodu.

Jeśli jajo nie zostanie zapłodnione, błona wyściełająca ścianki macicy będzie zbędna. Mniej więcej w tydzień po rozłożeniu się nie zapłodnionego jajeczka macica zaczyna pozbywać się niepotrzebnej błony. Gąbczasta, wypełniona krwią tkanka pęka i odrywa się od ścianek macicy. Zbiera się na jej dnie i przez pochwę w postaci krwi wypływa na zewnątrz (rys. 5).

Pozbywanie się przez macicę gąbczastej, wypełnionej krwią błony nosi nazwę menstruacji, czyli miesiączki. Gdy nabłonek razem z krwią wydalany jest na zewnątrz, mówimy, że kobieta miesiączkuje lub, innymi słowy, ma okres.

Ilość krwi, jaka wydostaje się na zewnątrz podczas miesiączki, jest bardzo różna. Czasem jest to objętość a nawet dhiżej. Ustaje dopiero wtedy, gdy cała menstruacyjna krew wydostanie się na zewnątrz.

Prawie natychmiast po zakończeniu krwawienia macica zaczyna wytwarzać nowy nabłonek dla nowego dojrzałego jaja. Jeśli nie zostanie ono zapłodnione, nastąpi ponowne złuszczenie nabłonka i kolejna miesiączka. Na ogół odstęp między kolejnymi menstruacjami wynosi miesiąc.

U większości dziewcząt pierwsza miesiączka pojawia się między ósmym a szesnastym rokiem życia, ale oczywiście nie jest żadnym odstępstwem od normy, jeśli pojawi się nieco wcześniej lub nieco później.

W następnych rozdziałach znajdziecie dokładniejszy opis procesu miesiączkowania, pierwszej miesiączki i innych zjawisk zachodzących w okresie dojrzewania. Myślę, że podobnie jak uczniowie z mojej klasy, będziecie miały wiele pytań dotyczących tych problemów.

Leave a Reply