Narządy rodne

Człowiek ma zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne narządy płciowe. Wewnętrzne są nazywane organami rodnymi, ponieważ to właśnie dzięki nim możemy mieć dzieci. Rysunek 19 pokazuje dwa przekroje narządów rozrodczych – pochwy, macicy, jajowodów i jajników – u młodej dziewczyny i u dorosłej kobiety. Jak możecie łatwo zauważyć, z wiekiem zmienia się nieco ich kształt i wielkość. W tym rozdziale prześledzimy ewolucję narządów rozrodczych podczas dojrzewania.

Rozwijające się narządy rodne stają się miękkie oraz zmieniają ułożenie. Zwróć uwagę, że macica młodej dziewczyny jest prawie pionowa, podczas gdy dorosłej kobiety pochylona w przód.

W poprzednim rozdziale dowiedzieliście się, gdzie znajduje się ujście pochwy. Pochwa, mieszcząca się wewnątrz ciała, przypomina wciśnięty w głąb wore- czek. Jest bardzo elastyczna, tak aby członek mógł się w niej łatwo zmieścić w czasie stosunku. Stopień rozciągliwości tego organu jest tak duży, że podczas porodu dziecko tą drogą wydostaje się z macicy na zewnątrz. W pozostałych przypadkach kojarzy się z nie nadmuchanym balonem, którego ścianki przylegają do siebie.

W dzieciństwie pochwa, tak jak i inne części naszego ciała, rośnie. W okresie dojrzewania, podobnie jak pozostałe części ciała, rośnie gwałtownie i bardzo szybko osiąga rozmiar od 6 do 10 centymetrów.

Leave a Reply