Objawy ciąży

Po jeszcze jednym tygodniu, a w cztery tygodnie od bezgłośnego, niestwierdzalnego zapoczątkowania przez jedną jedyną komórkę wybuchowego wzrostu, kobieta otrzyma oficjalne potwierdzenie swego stanu. Mały, zakrzywiony strzęp człowieka w jej ciele ma 6 mm długości, zawiera ślady początków rozwoju wszystkich organów i jest nadal bardzo delikatny. A jednak za 238 dni będzie ważył 3000 razy więcej i zostanie urodzony jako zdolne do życia, hałaśliwe, niezależne i prostolinijne stworzenie ludzkie. Większość kobiet podejrzewa ciążę lub o niej wie, ponieważ:

– 1. Nie następuje spodziewana menstruacja (amenorrhoea), jakkolwiek brak jej może być następstwem różnych przyczyn (jak meno- pauza). Czasem występuje nietypowe krwawienie w ciągu pierwszego lub pierwszych dwu miesięcy ciąży,

– 2. Około dwu trzecich cierpi na nudności i wymioty, często występujące rano, które mogą rozpocząć się zaraz po pierwszym braku miesiączki i zwykle mijają po dwu miesiącach.

– 3. Czują się nadmiernie zmęczone i potrzebują więcej snu. Senność jest typowa dla wczesnej ciąży, chociaż rzeczywiste obciążenie fizyczne jest minimalne w porównaniu z późną ciążą,

– 4. Piersi stają się tkliwe lub zaczynają swędzić i nabrzmiewają (w drugim lub trzecim miesiącu). Już w tym okresie można z nich wycisnąć rzadki płyn, zwany colostrum lub siarą. Brodawki ciemnieją, a ich gruczoły są bardziej zaznaczone.

– 5. Muszą częściej oddawać mocz.

– 6. Między 18. a 20. tygodniem zaczynają odczuwać ruchy ptodu. W tymże czasie dowodu przekonywającego dostarcza serce płodu (tykając jak zegarek, aż 140 razy na minutę).

– 7. Na brzuchu pojawia się, zwłaszcza u brunetek, ciemna linia biegnąca od pępka ku dołowi. Na czole i policzkach wystąpić mogą plamy ciążowe, srom ciemnieje i przybiera błękitnawy odcień,

– 8. Grubiejąca, powiększająca się macica przy końcu trzeciego miesiąca wystaje poza miednicę.

– 9. Przybierają na wadze.

Próby ciążowe

Zwykle pierwszych 5 objawów skłania kobietę do szukania potwierdzenia u lekarza. Niektóre objawy mogą być wywołane przez inne procesy (jak np. guzy). Duża część objawów może nie być niczym więcej niż ciążą urojoną: zazwyczaj jest to dowodem nie na obecność zaburzeń gruczołowych, a na gorące pragnienie posiadania dziecka. Prowadzi często nie tylko do wystąpienia objawów podmiotowych, ale nawet do przybrania na wadze, powiększenia brzucha, zmian w piersiach. Może się to zdarzać do pewnego stopnia nawet u mężczyzn.

Próby ciążowe. Badanie lekarskie polega na zebraniu objawów podmiotowych, stwierdzeniu objawów przedmiotowych oraz na wykonaniu prób, które ze wzglądu na częste używanie do nich różnych zwierząt mają bardziej posmak średniowiecznej alchemii niż nowoczesnej medycyny.

Badanie przedmiotowe polega na stwierdzeniu ewentualnych zmian w piersiach, przebarwień na skórze i cząściach płciowych, a także na obmacywaniu brzucha w celu stwierdzenia ewentualnego powiększenia macicy. Do różnych prób laboratoryjnych używa się królików, myszy, szczurów i żab. Czas potrzebny do otrzymania wyników i ich miarodajność zależne są od rodzaju zastosowanej próby, ale większość prób opiera się na badaniu krwi, a także moczu ciężarnych kobiet na zawartość hormonu, zwanego gonadotropiną chorionu. Produkuje go gruczoł przysadki mózgowej w stale wzrastających ilościach przez początkowe 90 do 100 dni ciąży. Później wydzielanie spada, ale wykrycie ciąży w późniejszym okresie, kiedy powiększa się brzuch i zaczynają się ruchy płodu, nie wymaga aż tak subtelnych metod. Badania laboratoryjne stanowią dowód na fakt, że hormony ludzkie nie są jakimiś rzadkimi i jedynymi w swoim rodzaju substancjami chemicznymi, o wąskim zastosowaniu, ale mogą wywierać wieloraki i silny wpływ na wielu przedstawicieli świata zwierzęcego. Przecież żabie do ssaków bardzo daleko.

Leave a Reply