Owłosienie łonowe

Są to mocno poskręcane włoski, pojawiające się w miejscu, gdzie łączą się nogi. To miejsce nazywane jest też sromem lub okolicą łonową. Niektórzy mówią na to pochwa, ale nie jest to prawidłowe określenie, ponieważ znajduje się ona wewnątrz ciała.

Jeśli staniesz bokiem do lustra, zauważysz, że mały fragment ciała w tej okolicy jest nieco bardziej wysunięty niż cała reszta, tworząc coś w rodzaju wzgórka, nazywanego wzgórkiem Wenery (Wenera, jak zapewne wiecie, była rzymską boginią miłości). Naukową nazwą jest wzgórek łonowy. Jest to część wspomnianej już okolicy łonowej lub, jak kto woli, sromu. O pochwie i wewnętrznych narządach rodnych będziemy mówić nieco później. Teraz skoncentrujemy się na wzgórku łonowym.

Steinowi go warstwa tkanki tłuszczowej, leżąca pod skórą, która okrywa nieco wystającą kość łonową. Jeśli naciśniesz lekko na wzgórek Wenery, łatwo ją pod nim wyczujesz. Z tego względu określa się go mianem łona. Jakkolwiek go nazwiemy, zauważysz wcześniej czy później pojawiające się w tej okolicy kręcone, ciemne włosy.

Patrząc od wzgórka łonowego w dół, możesz zauważyć, że skóra tworzy jakby dwa schodzące się fałdy. Nazywamy je z łaciny labia maiora lub po polsku – wargi większe. U wielu dziewcząt właśnie na krawędziach tych warg zacznie pojawiać się owłosienie, u innych – na samym wzgórku.

Leave a Reply