Pięć etapów rozwoju owłosienia łonowego

Lekarze wyodrębnili pięć etapów pojawiania się owłosienia łonowego (patrz rys. 8). Możesz znajdować się w jednej z tych faz lub pomiędzy jedną a drugą. Spróbuj sprawdzić, w której z nich aktualnie jesteś.

Faza pierwsza zaczyna się z chwilą narodzin i trwa przez całe dzieciństwo. Na tym etapie wzgórek i wargi większe zupełnie są pozbawione owłosienia lub pokryte delikatnym, jasnym puszkiem, podobnym do włosów na brzuchu, ale nie jest to owłosienie łonowe.

Fazę drugą rozpoczyna pojawienie się pierwszych oznak właściwego owłosienia. Jeśli w dzieciństwie zauważyłaś jakieś włoski rosnące na sromie, łatwo ci będzie określić różnicę między nimi a właściwym owłosieniem, ponieważ pojawiające się teraz włosy są dłuższe, bardziej skręcone i ciemniejsze. Z początku mogą być jeszcze delikatne, bardzo lekko skręcone i może być ich niewiele. Bywaj ą nieraz kłopoty z dostrzeżeniem ich.

W fazie trzeciej jest ich już znacznie więcej, są o wiele twardsze, mocniej skręcone niż dotąd. Pokry wają większą powierzchnię wzgórka i warg niż w fazie poprzedniej. W fazie czwartej włosy są jeszcze mocniejsze, jeszcze bardziej skręcone, jeszcze ciemniejsze i pokrywają jeszcze większy obszar wzgórka i warg.

Faza piąta to faza dorosła. Włosy są już grube, gęste i mocno skręcone. Zajmują obszar większy niż w fazie czwartej, kształtem przypominający odwrócony trójkąt. U niektórych kobiet włosy sięgają nawet do pępka i pokrywają górną część ud.

Owłosienie łonowe może się pojawić już w wieku ośmiu lat, ale może równie dobrze nie wystąpić jeszcze nawet w wieku szesnastu lat. Większość dziewcząt osiąga fazę trzecią w wieku jedenastu-trzynastu lat. Większość dziewcząt zaczyna miesiączkować będąc w czwartej fazie rozwoju owłosienia łonowego. Jest też wiele dziewcząt, które przeżyją swoją pierwszą miesiączkę już w trzeciej, a niektóre nawet w drugiej fazie. Ale są i takie, które nie zaczną menstruacji, dopóki nie osiągną fazy piątej. Jeśli jednak zaczniesz miesiączkować przed pojawieniem się jakichkolwiek oznak owłosienia łonowego i zanim twoje piersi zaczną się rozwijać, radzimy ci porozmawiać z lekarzem. Nie musi to koniecznie oznaczać, że jest z tobą coś nie w porządku, ale może sygnalizować jakieś komplikacje.

U niektórych kobiet włosy w okolicy sromu rosną bardzo obficie, u innych skąpo. Mogą też być różnego koloru: blond, brązowe, czarne czy rude, i wcale nie musi to być ten sam kolor, w jakim są włosy rosnące na głowie. Mają jednak tę samą co one właściwość: mogą siwieć w starszym wieku.

Leave a Reply