Piersi i ich rozwój

Zasadniczo na kobiecych piersiach, w przeciwieństwie do mężczyzn, nie pojawia się owłosienie. Ale zdarza się dość często, że kilka małych włosków na nich rośnie. Wyrywanie ich pincetą niewiele pomaga, bo szybko odrastają. Może nawet zaszkodzić ze względu na łatwość zainfekowania, co objawia się zaczerwienieniem i bólem.

Jedna z moich brodawek wystaje poza kontur piersi, ale druga wygląda, jakby była wciągnięta w głąb. Co to znaczy? U dziewczyny, której wypowiedź przytoczyłyśmy, występuje zjawisko „wciągniętego sutka”. To znaczy, że sutki są schowane w otoczce zamiast wystawać na zewnątrz. Kiedy dziewczynka będzie dorastać, sutek może się wysunąć z otoczki i wystawać normalnie. Zjawisko to występuje u wielu kobiet i nie ma żadnych następstw. Czasami możesz usłyszeć, że kobieta z wciągniętym sutkiem nie może karmić swojego dziecka. Nie jest to prawdą. Przypadek wciągniętego sutka budzi niepokój jedynie wtedy, gdy stanie się to nagle u dorosłej kobiety, która wcześniej miała sutki normalnie wystające. W takiej sytuacji należy poddać się badaniom lekarskim, ale nie musi to wcale oznaczać poważnych komplikacji.

U niektórych dziewcząt niepokój budzi ciecz wydobywająca się z piersi od czasu do czasu. To zupełnie normalne. W ten sposób twój organizm sprawdza drożność przewodów mlecznych. Wydobywająca się ciecz może być bezbarwna, biaława, żółtawa lub zielonkawa. Jeśli jednak zauważysz, że wydobywa się jej bardzo dużo, że ma kolor ciemnobrązowy lub że zawiera ropę, powinnaś pójść do lekarza, ponieważ może to być objawem infekcji. (Szerzej na temat wciągniętego sutka i cieczy wydobywającej się z piersi piszę w rozdziale poświęconym samokontroli).

Leave a Reply