Pocenie się i wydzielanie zapachów

Kolejną zmianą, jaką można zaobserwować w okresie dojrzewania, jest zwiększone wydzielanie potu pod pachami. Dzieje się tak w wyniku zwiększania się aktywności gruczołów potowych. Zmienia się też zapach potu na bardziej dorosły. Podobne zjawisko można zaobserwować w innych częściach ciała, takich jak stopy, okolice łona czy dłonie, które w tym okresie są bardzo często wilgotne i wydzielają inny zapach.

Chociaż są to jak najbardziej normalne oznaki dojrzewania, to jednak wzmożona potliwość oraz wydzielanie różnych, nieprzyjemnych zapachów niepokoją nastolatków. Ten niepokój jest wynikiem akcji reklamowej, która ma wywołać w nas lęk przed wydzielaniem przykrych woni.

Jeśli się jednak jest osobą zdrową i właściwie się odżywiającą, to zapachy nie powinny być zbyt dokuczliwe. Regularna kąpiel i noszenie czystej odzieży sprawią, że będziesz pachniała świeżo i czysto. Jeśli bardzo się pocisz i jest to dla ciebie kłopotliwe, noś bieliznę z czystej bawełny, która lepiej wchłania pot niż tkaniny syntetyczne. Noś także bluzki, spódnice i spodnie z bawełny, wełny lub innych naturalnych włókien.

Gdy jesteśmy zdenerwowani, pocimy się więcej. W okresie dojrzewania ta właściwość nasila się. Wielu nastolatków denerwując się ma spocone dłonie lub nawet całe ciało. Jest to całkowicie normalne zjawisko. Jego natężenie znacznie się zmniejsza po osiągnięciu mniej więcej dwudziestu lat. Czasami może ci pomóc, jeśli zaakceptujesz ten fakt i przestaniesz się tak bardzo tym martwić.

Leave a Reply