Połóg

Niektóre przyczyny wcześniactwa są znane. Mogą one dotyczyć matki (jak nadciśnienie lub cukrzyca), dotyczyć samej ciąży (np. przy nieprawidłowościach macicy), lub też dotyczyć płodu (wady rozwojowe). Przyczyny te nie zawsze wywołują wcześniactwo, a także nie wszystkie możliwe przyczyny są znane. U około óO/o wcześniaków nie można odnaleźć przyczyny, a niektóre kobiety po prostu regularnie rodzą wcześniaki. Niezależnie od przyczyny sytuacja dzieci wyrzuconych przedterminowo z zacisznego wypełnionego płynem kokonu macicy poprawia się z roku na rok, są już przypadki utrzymania przy życiu dzieci o wadze około 740 g. Czy takie niezwykłe sukcesy staną się w przyszłości regułą? Czy będzie można w ten sposób skrócić okres ciąży kobietom, które nie chcą zgodzić się na trudy ciąży i które swe pęczniejące brzuchy wolą zastąpić inkubatorem?

Połóg. Okres połogu zaczyna się zaraz po urodzeniu łożyska. Jest to okres powrotu do mniej lub więcej normalnego stanu i trwa około sześciu tygodni.

Dominujące zmiany zachodzą wtedy w macicy. Przed porodem jej długość wynosi 30 cm, a zaraz po porodzie (co łatwo stwierdzić w czasie cięcia cesarskiego) kurczy się i staje się blada i pomarszczona o wymiarach 18X13X9 cm, waży wtedy około 900 g. Po tygodniu jej waga zmniejsza się o połowę, a po sześciu tygodniach waży zaledwie pięćdziesiąt kilka gramów, wymiary wynoszą wtedy 7,5X5X2,5 cm. Nie wyjaśniono dostatecznie, w jaki sposób znika tak wiele tkanki macicznej, ale pomimo tak znacznego skurczenia się macica, która urodziła dziecko, różni się wyraźnie od macicy dziewiczej. Przez dwa do trzech dni po porodzie mogą występować bóle, zwłaszcza u matek, które już przedtem rodziły. Macica w dalszym ciągu kurczy się i rozkurcza, co powoduje bóle często w czasie karmienia dziecka, wskazuje to na związek pomiędzy macicą a gruczołami piersi.

Leave a Reply