Pryszcze, trądzik oraz inne zmiany skórne cz. II

Trądzik jest dolegliwością genetyczną. Jeśli więc miał go ktoś w twojej rodzinie, to jest prawdopodobne, że u ciebie też wystąpi. Wielu lekarzy uważa, że spożywanie niektórych produktów, takich jak czekolada, słone chipsy, orzeszki i potrawy z dużą zawartością tłuszczu czynią cię bardziej podatną na choroby skóry. Inni nie zgadzają się z tym poglądem. Jedno z badań wykazało, że ilość zjedzonej czekolady nie miała nic wspólnego z trądzikiem. Jeśli jednak zaobserwowałaś, że niektóre pokarmy go wywołują, lepiej ich unikać.

Czynnikiem wywołującym trądzik może być także stres. Wielu nastolatków zauważyło, że pryszcze pojawiają się przed różnymi ważnymi wydarzeniami, takimi jak ważna randka, mecz lub klasówka, które szczególnie podniecają lub stresują.

Choć słońce ma dobroczynny wpływ na trądzik i krosty oraz wysusza skórę, w niektórych przypadkach może szkodzić. W gorącym, suchym klimacie może być pomocne, natomiast w gorącym, ale wilgotnym pogarsza sytuację. Niektóre nastolatki chodzą do solarium, aby pozbyć się pryszczy i żeby się opalić. Nie zawsze jest to takie zbawienne, jak myślicie.

Po pierwsze, można się dotkliwie poparzyć, jeśli się zostanie pod lampą choć o minutę dłużej niż trzeba. Siedząc pod lampą mamy ciągle wrażenie, że wcale się nie opaliłyśmy, i że trzeba jeszcze trochę zostać. W wyniku takiego postępowania nazajutrz oglądamy poparzoną skórę. Jeśli już koniecznie chcesz chodzić do solarium, ściśle przestrzegaj zaleceń.

Po drugie, naświetlanie przyśpiesza efekty starzenia się. Osoby, które przebywają dłuższy czas na słońcu, mają o wiele więcej zmarszczek, co sprawia, że wyglądają starzej. Nadmierne poddawanie się działaniu promieni ultrafioletowych zwiększa ryzyko pojawienia się raka skóry. Tak więc w trakcie opalania i naświetlań należy zachować ostrożność.

Leave a Reply