Pryszcze, trądzik oraz inne zmiany skórne

Podczas dojrzewania również gruczoły łojowe uaktywniają się. Cera staje się tłusta i u wielu nastolatków pojawiają się pryszcze albo trądzik, mniej lub bardziej dokuczliwe. Ale są też tacy, którzy nie doświadczają tych kłopotów.

W okresie dojrzewania gruczoły tłuszczowe produkują w nadmiarze substancję zwaną łojem. Gruczoły te znajdują się na całej skórze. Szczególnie dużo jest ich na twarzy, plecach, szyi, ramionach i klatce piersiowej. Łój jest wytwarzany w dolnej części gruczołu łojowego i później przedostaje się do porów na powierzchni skóry. Sprawia, że skóra jest miękka i elastyczna.

Jeśli łoju jest zbyt dużo, pory mogą się zapchać i pojawiają się wągry. Wielu ludzi myśli, że są to odrobinki brudu, które zatrzymały się w porach. To nieprawda. Wągry to nie jest brud, lecz łój i różne inne substancje, które nabierają czarnej barwy po zetknięciu się z powietrzem.

Łój jest także przyczyną powstawania pryszczy. Zbiera się tuż pod skórą i tworzy małe wypryski z białymi wierzchołkami. W przypadku nieusuwania wągrów łój może zapchać pory i gdy dostaną się tam zarazki, może dojść do infekcji. Może ona wystąpić także przy pryszczach – zaczyna się wtedy zbierać ropa. Infekcja skóry nazywa się trądzikiem młodzieńczym. Jest to bardzo kłopotliwa przypadłość i w wyniku niewłaściwego postępowania może nawet skończyć się oszpeceniem twarzy przez dzioby i blizny.

Wypryski i trądzik pojawiąją się szybciej u osób z tłustą cerą. Sprzyja temu naturalne natłuszczenie skóry połączone ze wzmożonym wytwarzaniem łoju podczas dojrzewania. Wojując ciągle z pryszczami, na pewno wolałabyś mieć suchą cerę. W wieku starszym jednak będziesz szczęśliwa, że takiej nie masz, bo jest o wiele bardziej podatna na zmarszczki.

Leave a Reply