Reakcje na pojawienie się owłosienia łonowego

Niektóre dziewczęta w rozmowie z nami były naprawdę podekscytowane pojawiającymi się włoskami. Oto co jedna z nich opowiedziała:

Pewnego dnia kąpałam się i zauważyłam rosnące na dole trzy małe, skręcone włoski, których nigdy dotąd nie miałam. Zawołałam mamę, żeby przyszła i zobaczyła. Poczułam się już naprawdę dorosła.

Inna dziewczyna zwierzyła się nam, że nie wiedziała, co się stało. Zobaczyłam jakieś kręcone, czarne włoski i nie wiedziałam, co to takiego, więc wzięłam pincetę i wyrwałam je. Bardzo szybko odrosły i zaczęło się pojawiać tego więcej. Przyszło mi więc do głowy, że może tak musi być i że to jest normalne.

Rosnące po raz pierwszy włoski mogą cię zaniepokoić, zwłaszcza jeśli nie wiesz, co oznaczają. Bardzo wiele dziewczyn wyrywa je sobie, gdy się pojawią. Nie jest to dobry pomysł, już choćby dlatego, że i tak zaraz odrosną. Poza tym wyrywanie włosków może podrażnić skórę lub spowodować infekcję, nie mówiąc już o tym, że to bolesny zabieg. Wiele dziewcząt opowiadało nam, jak bardzo były podekscytowane pojawieniem się owłosienia, ale nie wszystkie są tym zachwycone. Jedna z mniej uszczęśliwionych zwierzyła się nam:

Nie czułam się jeszcze gotowa. Pamiętam, że kiedy zauważyłam pierwsze rosnące włoski pomyślałam: ,Och! Nie! Nie chcę, żeby to się już zaczęto!” Zaraz potem zaczęły mi rosnąć piersi, i to było tak, że zupełnie nagle miałam dorosłe ciało, ale wewnątrz wciąż czułam się dzieckiem.

Inna dziewczyna oświadczyła, że była dumna i zafascynowana tymi oznakami dorosłości, ale jednocześnie czuła się trochę niepewnie. Bardzo się bałam, te będę już całkiem dorosła i cały czas będę musiała nosić wysokie obcasy zamiast łazić po drzewach i do- kazywać. Ale kiedy się tosiało, tak naprawdę nic się nie zmieniło i zachowywałam się tak jak dawniej.

Wszystkie dziewczęta, z którymi rozmawiałyśmy, bez względu na to, czy czuły się dobrze, czy źle z tym, co je spotkało (najczęściej trochę tak, trochę tak), zgadzały się z jedną rzeczą, że rozmowa o uczuciach, jakie budzi w was najwcześniejsza oznaka dojrzewania, może wiele tu pomóc. Czytanie naszej książki razem z drugą osobą może być dobrym początkiem takiej rozmowy.

Leave a Reply