Rozmnażanie

Aby poczęło się dziecko, potrzebny jest zarodek pochodzący z ciała kobiety, zwany komórką jajową, i nasienie pochodzące z ciała mężczyzny, zwane plemnikiem. Plemniki wytwarzane są przez jądra, dwa organy o owalnym kształcie, znajdujące się w mosznie. Podczas stosunku zazwyczaj dochodzi do wytrysku, to znaczy mięśnie członka kurczą się i plemniki ze spermą zostają z jąder wypompowane na zewnątrz, przepływając przez cewkę moczową, to jest pusty kanalik znajdujący się wewnątrz prącia (rys. 2). Sperma to biały płyn o galaretowatej konsystencji. Podczas ejakula- cji (wytrysku spermy na zewnątrz) wydostaje się za każdym razem niewielka ilość spermy. Jej objętość

Jeśli przetniecie jabłko na pół, zobaczycie w środku pestki i komorę nasienną. Jest to przekrój poprzeczny. można przyrównać do łyżeczki od herbaty. W płynie tym, zwanym również nasieniem, znajdują się miliony mikroskopijnych plemników.

Po wydostaniu się na zewnątrz plemniki zaczynają się przemieszczać w głąb pochwy, aby następnie przedostać się przez mały otwór w głębi pochwy do macicy (patrz rys. 3). Jest to pusty w środku organ, który u dorosłej kobiety nie przekracza rozmiaru zaciśniętej pięści. Grube i mięsiste ścianki macicy są jednak tak elastyczne, że mogą się rozciągać, wielokrotnie przekraczając jej pierwotny rozmiar (podobnie jak balon). Ta wyjątkowa zdolność rozciągania się jest macicy bardzo potrzebna, bo to właśnie w niej rozwija się płód.

Leave a Reply