Rozstępy skóry

U niektórych młodych ludzi podczas dojrzewania pojawiają się na skórze białe lub czerwone linie. Nie jest to zjawisko zbyt częste, niemniej zdarza się. Powoduje je zbytnie naciągnięcie skóry podczas gwałtownego wzrostu. Skóra traci swoją elastyczność i rozciągliwość. Rozstępy skóry mogą być także wywołane innymi przyczynami, takimi jak zażywanie niektórych lekarstw, ciąża, gwałtowne przybranie na wadze. W miarę dorastania ślady te zwykle bledną i stają się mniej widoczne.

Owłosienie łonowe i pod pachami, potliwość oraz zmiany skórne to tylko niektóre zmiany sygnalizujące dojrzewanie. W następnym rozdziale omówimy kolejną zmianę – rozwój biustu. Eskimosi mają ponad sto słowna określenie śniegu, ponieważ śnieg jest bardzo ważnym elementem ich życia. Ludzie o piersiach mówią: biust, duże błękitne oczy, cycki, zderzaki. Ta liczba określeń świadczy o roli piersi w ludzkim życiu.

Nie przypominam sobie, kiedy po raz pierwszy spostrzegłam, że moje piersi zaczynają się rozwijać, ale doskonale pamiętam moment, gdy kto inny to zauważył. Pewnego razu miałam opiekować się dwiema dziewięcioletnimi bliźniaczkami, córkami przyjaciół moich rodziców. Nie znałam wcześniej tych dziewczynek, miałam się nimi zaopiekować po raz pierwszy (i, jak się okazało, ostatni) i nie spodziewałam się, że to będzie takie trudne. Niewinne dziewczątka na przykład wpuściły rybki z akwarium do muszli klozetowej, aby „miały więcej miejsca do pływania”. Kiedy na klęczkach usiłowałam wydobyć biedne rybki, moje podopieczne wsadziły swojego małego żółwia do tostera, „żeby go trochę rozgrzać”.

Nie to jednak okazało się najgorsze. Dziewczynki były słodkie jak cukierek, dopóki rodzice przebywali w domu. Gdy tylko zamknęły się za nimi drzwi, skoczyły na mnie i szarpiąc z całej siły moją bluzkę zaczęły krzyczeć: „ O… masz piersi! Pokaż je, pokaż! Nie możemy się doczekać, kiedy będziemy takie miały”. W końcu udało mi się ich pozbyć, ale zapewniam was, że nigdy wcześniej nie czułam się tak głupio.

Bez względu jednak na to, czy podchodzicie do sprawy swego biustu tak entuzjastycznie, jak te dwie panienki, czy jesteście tym równie przestraszone, jak ja byłam, wcześniej czy później wasze piersi zaczną się rozwijać.

Leave a Reply