Sexual Behaviour

Sexual Behaviour (Zachowanie się płciowe) brak jest przekonywających dowodów, że „jakikolwiek środek farmakologiczny może zwiększać wrażliwość osobniczą na podniety seksualne i podnosić wydolność płciową”. Nie jest wykluczone istnienie takiego preparatu, ale jak dotąd nic o tym nie wiadomo.

Największe znaczenie przypisuje się alkoholowi. Odźwierny Szekspira mówi, że pijaństwo jest i zarazem nie jest ojcem miłości ,,bo pobudza żądzę, a wstrzymuje wykonanie” . Naukowcy są innego zdania i twierdzą, że alkohol wcale nie zwiększa popędu, a tylko znosi hamulce towarzyskie i uwalnia żądzę z klatki obyczaju. Poza tym działa depresyjnie, zmniejszając zarówno zdolność do erekcji, jak i do orgazmu. Po wypiciu większej ilości ani jedno, ani drugie nie jest możliwe, alkoholicy bywają całkowitymi impotentami. Narkotyki, jak morfina i heroina, obniżają wrażliwość i wydajność płciową, ale nagłe pozbawienie narkomanów tych środków może prowadzić do częstych erekcji i ejakulacji u mężczyzn i do orgazmów u kobiet.

Najdziwniejszym dodatkiem do listy środków podniecających, jeśli wziąć pod uwagę jego obecną opinię, jest łagodne, dobrotliwe kakao. Aztekowie z Montezuma byli zdania, że ich napój chocolatl jest środkiem pobudzającym płciowo, a księża hiszpańscy również w to wierzyli. Przez przeszło jeden wiek kakao cieszyło się sławą napoju rozniecającego gwałtowne uczucia, a później prędko spadło do swej obecnej roli. Ostateczną degradację meksykańskiego naparu spowodował Sir Hans Sloane, kiedy wynalazł czekoladę mleczną: napój dumnych dostojników azteckich stał się nieszkodliwą wieczorną filiżaneczką dla starego świata.

Leave a Reply