Skład mleka kobiecego

W Wielkiej Brytanii ciąże zależne są w pewnym stopniu od pór roku, przy czym najwięcej ciąż rozpoczyna się w cieplejszych miesiącach. Te miesiące są również miesiącami urlopów, wydawania pieniędzy, zmniejszonego bezrobocia, większych opadów, toteż każdemu wolno wybrać najbardziej odpowiadające mu wytłumaczenie dla pytania, dlaczego wśród Brytyjczyków najwięcej zapłodnień przypada na okres pomiędzy 1 lipca a początkiem sezonu polowań na bażanty trzy miesiące później. Nauka nie zna jeszcze na to odpowiedzi.

Mleko kobiece jest zwykle niebieskawobiałe, ma słodki smak i jest nieco cięższe od wody. Jak każde inne mleko jest ono zawiesiną kuleczek tłuszczu (co nadaje mu biały kolor), a proteiny nadają mu niebieskawe zabarwienie. Najobficiej wydzielają mleko piersi, które znacznie powiększyły się w czasie ciąży (chociaż i tu nie ma reguł bez wyjątku), zaś wielkie piersi, które nie powiększają się, są na ogół mało wydajne. W czasie ciąży piersi mogą wcale nie rosnąć, mogą również zwiększać objętość o 800 ml każda, średnio przyrost objętości dla każdej piersi wynosi 200 ml. Im większy jest przyrost objętości piersi, tym więcej mleka może kobieta wyprodukować, ale dotyczy to tylko pierwszego dziecka. Szybkie powiększenie się piersi zachodzi w ciągu pierwszych dwu miesięcy ciąży, jest to jednak tylko rozrost naczyń krwionośnych, po trzecim miesiącu zaczyna rozrastać się tkanka gruczołowa.

Skład mleka kobiecego nie jest stały, u każdej kobiety jest nieco inny, inny również po każdym z porodów u tej samej kobiety, a także zmienia się w czasie okresu karmienia, czy trwa to tygodnie, miesiące, czy też lata. Średnio zawiera 1-2°/ft protein, 3-5%> tłuszczów, 6,5-8°/o węglowodanów i 0,2°/o soli, Reszta to woda. Mleko krowie ma dwa razy więcej protein (kozie, owcze i świńskie nawet więcej), tę samą ilość tłuszczów (choć inną proporcję poszczególnych tłuszczów), i mniej węglowodanów (4,9°/«). Krowie mleko ma rów- nież więcej witaminy Bi, Bs, cztery razy więcej wapnia, mniej żelaza i mniej witaminy C. Mleko kobiece zawiera również alkohol, jeśli matka pije go w dostatecznej ilości.

Leave a Reply