Słowa Woltera

W r. 1789 na Tahiti zbuntowało się 45 marynarzy z angielskiej załogi jednej z wypraw odkrywczych. Marynarze ci odmówili dalszej podróży, ponieważ urzekło ich piękno wysp i miejscowych kobiet. Zostali za to surowo ukarani – przyp. tł. śmierci 8 milionów ludzi na ,,biologicznym” polu walki. Wojna hitlerowska, rozpoczęta w 21 lat później, która miała pozbawić życia 50 milionów w ciągu 5 lat, była poparta ideologią rasistowską. Oficjalny komentator Alfred Rosenberg pisał: „Naród utworzony jest przez przewagę określonego zespołu cech ukształtowanego przez jego krew, a także przez język, okolicę geograficzną i poczucie jedności przeznaczenia politycznego: te ostatnie składniki są jednak mniej ważne. Decydującym elementem narodu jest jego krew”.

Ostatnie słowo należałoby oddać Wolterowi: „Jak długo ludzie będą wierzyć w niedorzeczności, tak długo będą popełniać okrucieństwa”. A teraz trzy fakty w mniej poważnym stylu na ten temat.

– 1. Istnieją nawet rasy pluskiew: C/mex lectularius jest pluskwą człowieka białego, a Cimex rotundatus – Murzyna (te dwa gatunki mają nawet różne liczby chromosomów).

– 2. Karol Darwin jako pierwszy zauważył, że wszy, które zdecydowały się .przeprowadzić z Hawajeżyków na marynarzy angielskich, ginęły w ciągu tygodnia.

– 3. W książce zatytułowanej The Nalural Superiority of Women (Naturalna wyższość kobiet) podkreślano, że wszystkich argumentów na temat „niższych ras” używano również przeciw kobietom.

Leave a Reply