Stanik

Wiele pytań kierowanych do mnie dotyczy momentu, w którym dziewczyna powinna zacząć nosić stanik, i tego, czy rzeczywiście go potrzebuje. Trudno na nie odpowiedzieć jednoznacznie. Jest to sprawa, o której powinnyście postanowić same. Niektóre kobiety decydują się na noszenie biustonosza ze względu na wygodę – podskakujące piersi nie przeszkadzają im wtedy podczas marszu, biegu czy tańca. Wiele pań czuje się bez stanika bardzo niepewnie. Wiele uważa, że bez biustonosza piersi wydłużą się i będą obwisłe. Tak naprawdę nie musisz się tym martwić, chyba że masz rzeczywiście duży biust i chodzisz bez stanika wiele lat. Uczennica z mojej klasy powiedziała kiedyś coś interesującego na ten temat:

I co z tego, jeśli nawet sq obwisłe? Kto powiedział, że obwisłe piersi są gorsze od sterczących? Wcale nie przejmuję się tym. i nie mam zamiaru nosić stanika. Czuję się w nim jak w uprzęży. Niemało jest też takich dziewcząt, które bardzo chcą już nosić stanik, mimo że tak naprawdę wcale go nie potrzebują. W liście jednej z dziewcząt przeczytałam:

Mam jedenaście lat i nie jestem jeszcze dobrze rozwinięta. Właściwie jestem prawie zupełnie płaska, ale bardzo chciałabym już nosić stanik. Czy myśli Pani, że to bardzo głupie? Zawsze, kiedy dziewczynki mówią mi, że boją się śmieszności, staram się je przekonać, że nie ma nic śmiesznego w ich chęci noszenia stanika bez względu na to, w jakim stadium rozwoju są ich piersi. Jeśli ktokolwiek będzie się z ciebie śmiał, że nosisz stanik, choć nie potrzebujesz, możesz powiedzieć, że przyzwyczajasz się już do biustonosza lub że jest ci po prostu tak wygodniej.

Wiele dziewcząt powiedziało mi, że chciałoby już nosić stanik, ale wstydzą się poprosić rodziców, żeby im go kupili. Zawsze zachęcam do przełamania tego wstydu. Często zdarza się, że rodzice sami nie proponują ci kupna pierwszego biustonosza, bo nie chcą cię peszyć. To przecież jest sfera dość delikatna dla młodziutkiej dziewczyny. Jeśli czujesz jakieś skrępowanie na myśl o zwróceniu się do nich z taką prośbą, spróbuj kiedyś, niby od niechcenia spytać: „Mamo, jak myślisz, kiedy powinnam zacząć nosić stanik?” Albo: „ Czy uważasz, mamo, że mogłabym już wkładać stanik?” Jeśli rodzice odpowiedzą ci: „Nie przesadzaj, wcale tego jeszcze nie potrzebujesz”, spróbuj w ten sposób: „Może macie rację, ale bardzo już chciałabym go mieć”.

Leave a Reply