Uczucia zakłopotania i wstydu

Uczucia zakłopotania i wstydu towarzyszą nawet dziewczynom, które rozwijają się w tym samym czasie co rówieśniczki. Jedna z nich zwierzyła się nam:

W okres dojrzewania weszłam mając jedenaście lat, razem ze wszystkimi dziewczynami w klasie, Byłam bardzo zadowolona, że mam piersi, ale jednocześnie często czułam się zakłopotana, zwłaszcza w szkołę.

Uczucie zakłopotania jest w tym czasie naturalną reakcją na tak wiele nowych rzeczy, jakie zaczynają się dziać z twoim ciałem. Na pewno pogłębiają je żarty otoczenia na temat tych zmian. Zdarza się, że nawet obcy ludzie na ulicy komentują nasz wygląd, a chłopcy gwiżdżą lub czynią sprośne uwagi. Zwykle coś takiego peszy, ale czasem może schlebiać. Jedna ze znajomych dziewczyn opowiedziała nam:

Gdy idą ulicą i chłopcy zwracają na mnie uwagę czy starają się zwrocie moją uwagę na siebie, czuję się piękna i atrakcyjna. Sprawia mi to wiele satysfakcji, zwUiszcza w obecności innych dziewczyn.

Ale nie wszystkim młodym kobietom odpowiada taki rodzaj zainteresowania. Nie znoszą, gdy chłopcy gapią się na mój biust, gwiżdżą lub krzyczą coś do mnie. Czuje się wtedy jak kawałek mięsa i tracę pewność siebie. Czy mam wtedy im coś odkrzyknąć? Jak oni by się czuli, gdyby dziewczyny idąc ulicą gapiły się im między nogi i komentowały: «Hej! Ty! Niezłego masz penisa!» A chłopcy często tak robią. Nieraz słyszałam, jak krzyczeli do mnie czy do innej dziewczyny: «Hej! Masz czym oddychać!» Nie cierpię tego!

Jeśli takie komentarze sprawiają ci przykrość, najlepiej zignoruj je. W przypadku podobnych wątpliwości bardzo potrzebna jest rozmowa z innymi dziewczynami. Możecie sobie nawzajem wiele pomóc, dzieląc się doświadczeniami.

Leave a Reply