Ujście cewki moczowej

Poniżej łechtaczki w prostej linii znajduje się ujście cewki moczowej. Mocz to substancja wytwarzana przez nasz organizm ze zbędnych części pokarmu. Pokarm, który spożywamy, rozkłada się, by dostarczyć organizmowi energii. Nie wszystkie jednak składniki pożywienia mogą być zużyte przez nasz organizm. To, co nie zużyte, zostaje wydalone na zewnątrz pod postacią przezroczystej, żółtej cieczy. Mocz zbiera się w pęcherzu, położonym wewnątrz ciała, przypominającym balon lub torebkę foliową. Jest zakończony cewką moczową wychodzącą na zewnątrz. Ujście cewki znajduje się na jej końcu. Gdy balon jest pełny, mocz zostaje wydalony na zewnątrz właśnie tą drogą.

Możesz mieć kłopot, jeśli zechcesz dokładnie zobaczyć, gdzie znajduje się ujście cewki moczowej. Pierwsze zagłębienie leżące w prostej lini poniżej łechtaczki to właśnie ujście cewki moczowej. Przypomina odwróconą literę V. Podczas dojrzewania ujście cewki staje się bardziej widoczne niż w dzieciństwie.

Jeśli nie będziesz szukać dokładnie w lini prostej, możesz je pomylić z dwoma malutkimi gruczołami umiejscowionymi w pobliżu. Zakończone małymi otworkami, znajdują się po obu stronach ujścia cewki moczowej. Podobnie jak gruczoły na większych i mniejszych wargach sromowych, również te wytwarzają wydzielinę, co sprawia, że ich otoczenie jest lekko wilgotne. Otworki na gruczołach u jednych kobiet są prawie niedostrzegalne, u innych większe i mogą być pomylone z ujściem cewki moczowej.

Leave a Reply