Usadowienie moszny

Niełatwo zrozumieć, dlaczego plemniki rozwijają się najlepiej przy tak różnych temperaturach u tak podobnych gatunków. Dlaczego niektóre torbacze mają jądra wewnątrz, a inne nie? Dlaczego żyjące w tak różny sposób wieloryb i pancernik mają jądra wewnątrz ciała, dlaczego niektóre zwierzęta posiadają worek mosznowy przymocowany blisko ciała i zapewniający ogrzanie jąder, podczas gdy u innych (jak u większości mięsożernych, koni, bydła, wielu małp i człowieka) zwisają one luźno?

U zwierząt posiadających mosznę istnieją również różnice w jej usytuowaniu. U człowieka znajduje się ona z tyłu za członkiem, u torbaczy z przodu, a u gibonów leży wzdłuz członka. U nietoperzy znajduje się nawet poza odbytem. U niektórych ptaków proces obniżania temperatury sięga jeszcze dalej i w okresie produkowania spermy spada u nich temperatura całego ciała: wróbel domowy np. ma normalnie 44°, ale w nocy, kiedy wytwarzana jest większość nasienia, ciepłota wynosi 40° C.

Duże różnice wykazuje również wielkość jąder. Jądro człowieka ma ok. 5 cm długości, 2,5 cm szerokości i tyleż mniej więcej grubości, a wielkość jego jest stała. U zwierząt zapadających w sen zimowy jądra kurczą się, a potem ponownie powiększają się, podobnie jest u zwierząt, u których podniecenie płciowe zależy od pór roku. Człowiek nie ma respektu dla pór roku i produkcja nasienia jest stała. Każdy plemnik, kiedy dojrzeje, jest całkowicie rozwinięty, ma głowę, szyję, część środkową i ogon początkowo nieruchomy. Ale plemnik musi odbyć długą drogę – ok. 30 cm – zanim wejdzie do ciała samicy. Z początku przesuwany jest biernie przez produkowaną spermę w obręb najądrzy (z greckiego epididimis. Prawie wszystkie nazwy biologiczne pochodzą z łaciny lub greki i mimo dziwnego brzmienia mają określone znaczenie). W obrębie tego małego strzępka tkanki, która rzeczywiście ,,siedzi” na jądrze, plemniki dojrzewają, stają się ruchliwe i oczekują na ewentualną ejakulację – gdyż najądrze jest głównym magazynem nasienia. Zarówno zdolność zapłodnienia, jak i ruchliwość plemników może trwać wiele tygodni, ale jeśli w ciągu tego czasu nie nastąpi wytrysk, plemniki w końcu degenerują się i rozpływają,

Leave a Reply