Ustawodawstwo w sprawie poronień

W r. 1963 w górach Walii kobieta ciężarna została uderzona przez piorun i na pewien czas straciła świadomość. Oczywiście, nie było tu zamiaru wywołania poronienia – dziecko szczęśliwie przeżyło ten wypadek. Zdrowe dzieci rodziły kobiety w śpiączce, a nawet umieszczone w sztucznych płucach.

Kobiety i ich pomocnicy potrafią być czasami zdecydowani na wszystko. Niektóre metody przedstawi! C. J. Polson w The Essentials oi Forensic Meriicine (Podstawy Medycyny Sądowej). Obok instrumentów lekarskich przeznaczonych do innych celów, w użyciu są takie narzędzia, jak druty do robienia swetrów, szpilki do kapeluszy, pręty, pędzle malarskie, albo po prostu palce. A także starodawne domowe lekarstwo – śliska kora wiązu. (Samoczynnie smaruje się, gdyż w wilgotnym środowisku tworzy się na niej galaretowata warstwa). Używane są również trucizny roślinne, jak szafran, jałowiec, ruta, jarnik i szczodrzeniec. W czasie ostatniej wojny w modzie był nadmanganian potasu (używany zwykle jako środek odkażający) i często był polecany przez żołnierzy amerykańskich. Na długo zanim się oni pojawili, a również po ich odejściu popularne były takie preparaty, jak: „Specjalnie mocne pigułki dla kobiet dra Reeda” czy „Walijska Wdowa”. Keith Simpson twierdzi, że poronienie po zażyciu medykamentów jest w większym stopniu rezultatem wywołania ciężkiej choroby wskutek działania trującego tych środków niż swoistych właściwości wywoływania poronienia. Ustawa z r. 1861 zajmuje jasne stanowisko wobec producentów i dostarczycieli środków szkodliwych, o których wiedzą, że zostaną użyte niezgodnie z prawem: istnieje jednak przekonanie o potrzebie dalszych zarządzeń w celu likwidacji sprzedaży preparatów reklamowanych bezpodstawnie jako mające wywoływać poronienie.

W wielu krajach ustawodawstwo w sprawie poronień zostanie bez wątpienia zmienione w niedalekiej przyszłości. Bez wątpienia także średniowieczny stręczyciel poronień powinien zostać pozbawiony możliwości działania. Lepsze środki zapobiegawcze na pewno zmniejszą ilość niepożądanych ciąż, a liberalizacja ustaw zmniejszy liczbę kobiet szukających pomocy w różnych zaułkach. Zapobieganie ciąży jest lepsze niż sztuczne poronienia, poronienia legalne lepsze niż nielegalne. Jeżeli przypuszczalna liczba poronień na świecie, 30 000 000 rocznie, jest prawdziwa lub jeśli nawet jest o 10, 20 czy 30 razy za wysoka, to i tak problem jest olbrzymi.

Leave a Reply