Wargi mniejsze (wewnętrzne) i łechtaczka

Po rozchyleniu warg większych ujrzysz dwa fałdy skóry, zwane wargami mniejszymi (po łacinie labia minor a). W dzieciństwie mogą być niemal niedostrzegalne, jednak podczas dojrzewania zaczynają rosnąć i stają się bardziej widoczne. Podobnie jak wargi większe, służą do osłony miejsc znajdujących się między nimi. Wraz z dojrzewaniem również zmieniają kolor i stają się bardziej pomarszczone.

Na rysunku 17 możecie zauważyć, że wyglądają one różnie u różnych kobiet. U większości są mniejsze niż wargi zewnętrzne. Jednakże czasami zdarza się, że wystają poza nie. Na ogół obie wargi mniejsze mają ten sam rozmiar, ale zdarza się, że jedna jest większa od drugiej.

Wargi mniejsze nie są pokryte owłosieniem ani u dziewczynek, ani u dorosłych kobiet, W miarę dorastania stają się coraz bardziej wilgotne, ponieważ i one posiadają gruczoły łojowe, które podczas dojrzewania produkują więcej wydzieliny.

Łechtaczka znajduje się w miejscu, gdzie wargi mniejsze łączą się ze sobą (w pobliżu wzgórka łonowego). U dorosłych kobiet ma ona rozmiar mniej więcej gumki na ołówku. U niektórych kobiet połączenie dwóch warg mniejszych tworzy coś w rodzaju kaptura przykrywającego łechtaczkę. Z kolei u innych łechtaczka wystaje spod okrycia utworzonego przez to złączenie. Gdy odczuwamy podniecenie, puchnie ona i nieco powiększa się. W miarę dojrzewania rośnie.

Aby obejrzeć łechtaczkę, będziesz musiała rozsunąć wargi mniejsze, ale nawet wtedy zobaczysz tylko jej koniuszek. Pozostała część schowana jest pod skórą. Jeśli dotkniesz skóry powyżej łechtaczki, możesz wyczuć coś, co przypomina gumową strunę. Jest to trzon łechtaczki.

Leave a Reply