Wazekiomia

Pierścień może również dopomóc w rozwiązaniu problemu świętych krów, jednego z najdonioślejszych aspektów tolerancji religijnej. Jest ich w Indiach 176 000 000. Dla Hindusa kastracja ich jest tak samo nie do pomyślenia jak zabicie, dlatego pewien długo w Indiach zamieszkały badacz amerykański zaopatrzył 18 krów w spirale plastykowe i był bardzo zadowolony z wyników. Czy stosuje się środki antykoncepcyjne u ludzi, czy u krów, czy u jednych i drugich – rezultat będzie ten sam: więcej żywności dla pozostałych milionów. Problem przeludnienia i niedożywienia w Indiach jest jeszcze trudniejszy wobec istnienia 176 milionów głodnych, nieużytecznych, bezpańskich i wyniszczonych świętych krów.

Wazekiomia. Istnieją w końcu również sterylizacja i tabletki dla mężczyzn. Na myśl o nich mężczyźni drżą o swą męskość, kojarzą się one z kastracją, ,,z szybkim ciosem dwu kamieni lub jednego noża”. Pomimo odwiecznych obaw, istniejących niewątpliwie, wielu mężczyzn uświadomionych poddaje się sterylizacji lub przyjmuje tabletki.

Na Międzynarodowym Kongresie Endokrynologicznym w sierpniu 1964 r. w Londynie podano, że co roku 100 000 Amerykanów poddaje się sterylizacji, Time ocenił ilość dobrowolnie wysterylizowanych Amerykanów na półtora miliona. Operacja bardzo się rozpowszechniła i jest dozwolona w czterdziestu siedmiu z pięćdziesięciu stanów USA. Znany pod nazwą wazektomii zabieg ten może być wykonany w ciągu 15 minut, w znieczuleniu miejscowym. Oba przewody zwane nasieniowodami zostają przecięte, a końce zaszyte. Przewody te doprowadzają spermę z jąder ku górze w obręb jamy brzusznej, a więc po przecięciu sperma nie może przechodzić w kierunku prącia. Pozostaje ejakulacja, normalny popęd i zdolność do stosunku, brak tylko spermy: jeśli mężczyzna zmieni zdanie i chce mieć ponownie dzieci, może zażądać połączenia nasieniowodów. Ta operacja (odwrócona wazektomia albo wazowazotomia) jest, jak dotąd, przeważnie – choć nie zawsze – skuteczna. W Ameryce dodatkową, niezależną od chirurgii komplikacją jest zalegalizowanie sterylizacji chorych umysłowo w dwudziestu siedmiu stanach i niektórych przestępców w dwunastu stanach. Lekarz musi tam dokładnie wiedzieć, komu przywraca płodność.

Leave a Reply